تیم کی روش مقتدرانه زودتر از سایر حریفان، خود را به روسیه رساند؛ در این تیم نقش مهره گنبدی تأثیرگذارتر از سایرین بود باید از مرحلهگروهی جامجهانی صعود کنیم

رقیه مسلمی پورـ فوتبالیست های جوان ایران اتفاقی تاریخی را برای فوتبال کشور رقم زدند و در حالی که برای چهارمین حضور خود در جام جهانی تلاش می کردند با برتری مقابل ازبکستان، بر خلاف صعود های قبلی، مقتدرانه زودتر از سایر حریفان توانستند برای دومین بار پیاپی به جام جهانی صعود کرده و پس از تیم برزیل، به عنوان دومین تیم خود را به روسیه برسانند. در اینکه فوتبال ایران با «کی روش» پلّه های ترقی را طی کرده است شکی نیست و جلوه آن نیز در این صعود به جام جهانی بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد، چراکه فوتبال ایران در این دوره از رقابت های انتخابی جام جهانی، آنجا که حریفان با تعداد حمله های محدود و شوت های هدفدار کمتری به سمت دروازه ایران قرار گرفتندتیم ملی کشورمان نشان داد که با هدف پیروزی و مهمتر ارائه بازی زیبا، در حالی که کار دفاعی در فوتبال آسیا از استاندارد بالایی برخوردار نیست، تیم‌ ‌ملی توانستبه یک دستاورد مهم در این زمینه برسد و بدون دریافت گل در ۸ بازی دروازه اش را بسته نگه داشت. واقعیت فوتبال ایران این است که، ما اکنون نسلی جوان در این فوتبال دراختیار داریم که می توانیم برای آرزوهای بزرگترمان مانند صعود از مرحله گروهی جام جهانی روی آن حساب باز کنیم. فوتبال ایران مهره هایی جوان و باانگیزه و البته فنی دارد که خود نیز پذیرفته اند تنها حضور در جام جهانی نباید تمام رویای ما از این فوتبالباشد. در میان همین نسل فوتبال ما، «سردار آزمون» سرتر از بقیه نشان داده است؛ مهاجم گنبدی تیم روستوف روسیه علاوه بر درخشش و تأثیرگذاریش در بازی های ماقبل دیدار با ازبکستان، در مصاف تیم ملی ایران با این تیم، با به ثمر رساندن اولین گل، گام محکمی برای صعود فوتبال ایران به جام جهانی روسیه برداشت تا نه فقط نورچشمیِ «کی روش»پرتغالی، که نورچشمی اهالی فوتبال و علاقه مندان به این ورزش و حتی برخی از مسئولان سیاسی کشور نیز باشد. «سردار» امروز معتقد است دیگر وقت آن رسیده که فوتبال ایران از مرحله گروهی صعود کند.

سخت کوش هستیم پس کار بزرگ می کنیم!

فوتبال ایران با برخورداری از فاکتورهای زیادی توانست متفاوت با دوره های قبل، با عملکردی تحسین برانگیز مسافر جام جهانی روسیه شود؛ از مهیاشدن امکانات و زیرساخت بهتر نسبت به گذشته گرفته، تا دراختیارداشتن نیروهای انسانی تأثیرگذارتر از قبل، و فاکتور دیگری که سرمربی پرتغالی فوتبال ایران از آن به عنوان «اتحاد فوتبالی» یاد می کند؛«آرزو دارم با این صعود به جام جهانی ما بتوانیم با اتحادی فوتبالی، همه در کنار هم باشیم و یاد بگیریم اگر نظرات متفاوتی داریم به هم احترام بگذاریم تا فوتبال ایران را به جلو حرکت دهیم.» و این همان موضوع مهمی است که نه فقط «کی روش» بلکه بازیکنان ملی فوتبال ایران نیز بر آن صحه گذاشته اند. «سردار آزمون» یکی از این نفرات است که با تأیید سخنان «کی روش» علاقه خود به این سرمربی را نیز بیش از گذشته نشان می دهد. «سردار» می گوید: «ما در زمین همان کاری را کردیم که کادرفنی از ما خواست؛ خط حمله و دفاعی ما خوب است و ما یک تیم همدل هستیم، به همین دلیل هم توانستیم به جام جهانی با اقتدار صعود کنیم. ما تیم جوان و سخت کوشی هستیم بنابراین می توانیم در جام جهانی نیز کارهای بزرگی انجام دهیم.» مهاجم گنبدی فوتبال ایران در حالی از این همدلی سخن می گوید که در سن ۲۲ سالگی آمار خوبی نیز از گلزنی دارد. شماره ۲۰ محبوب فوتبال ایران، اولین تجربه صعود به جام جهانی را یکی از بهترین اتفاق‌های زندگیش می داند؛ «خوشحالم که در جوانی چنین اتفاق مهمی را تجربه می‌کنم.» «سردار» سریع است و باهوش، همان‌قدر که جوان است، انگیزه و انرژی دارد.خودش هم معتقد است، کیفیتی که یک فوتبالیست را از دیگران متمایز می کند هوش بالا است؛ فاکتوری که او از آن به خوبی برخوردار است.

جام جهانی سکوی پرتاب من است

آقای گل تیم ملی فوتبال ایران که این روزها با نمایش خارق‌العاده اش در انتخابی جام جهانی، سطح توقعات هواداران فوتبال را بالا برده است، البته بلندپروازانه از یک اتفاق ویژه در آینده فوتبالی‌اش می گوید. «سردار»ِ جوان که با گل‌های خودش کمک زیادی به صعود تیم‌ ‌ملی ایران به جام جهانی روسیه کرد، محصول آکادمی سپاهان است؛«سپاهان»ی که امروز نه خود و نه خانواده ی ورزشی اش خاطرات خوشی از آن ندارند! بازیکنی که البته برخلاف دیگر بازیکنان لژیونر فوتبال ایران،بدون پس دادن هیچ آزمونی در لیگ فوتبال ایران، مسافر روسیه شددر حالی که خیلی‌ها انتظار دارند امروزدر تیمیبزرگبازی کند اما همچناندرروستوفبازیمی‌کند؛«دوست دارم که در یک باشگاه بزرگ بازی کنم،مهمایناستکهدربهترینزمانممکناینتصمیمرابگیرم. من به حضور در لیگ های اروپایی فکر می‌کنم و شاید خیلی زود با یک سورپرایز از طرف من مواجه شوید»! «سردار» رویای اولین حضورش در جام جهانی را اینطور وصف می کند؛ «جام جهانی سکوی پرتابی برای من خواهد بود. رقابت با بهترین بازیکنان جهان در جام جهانی رویایی است که خیلی دوست دارم زودتر به آن برسم. من امیدوارم که در این جام جهانی بتوانیم به مراحل پایانی صعود کنیم و مانند کره جنوبی که در جام جهانی ۲۰۰۲ چهارم شد، عمل کنیم.»

 

منبع : نشریه گلشن مهر

شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید