پرونده رقابت های کورس اسب دوانی گنبد و آق قلا با مدیریت گلستانی ها این بار با رضایت اکثر اهالی سوارکاری و علاقه مندان بسته شد؛ جشن قهرمانی در خط پایان

رقیه مسلمی¬پورـ رقابت های اسب دوانی کورس بهاره کشور در مجموعه های سوارکاری آق قلا و گنبد در حالی این هفته به خط پایان رسید که بر خلاف گذشته، با اظهار رضایت حداکثری اهالی سوارکاری و علاقه مندان حاضر در این مجموعه ها همراه شد. اهالی سوارکاری گلستان که از اواسط دهه ۷۰ با واگذاری مالکیت و مدیریت مجموعه های سوارکاری گنبد، بندرترکمن و آق قلا به شرکت توسعه، تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی کشور، مسابقات کورس اسب دوانی در شهرهای خود را با مدیریت پایتخت نشینان دنبال می کردند رضایت چندانی از اوضاع این مجموعه ها نداشتند. مربیان و چابکسواران که بارها و بارها از جایگاه خود در چادرها گله مند بودند و گاهاً لب به انتقاد از کمبودهای موجود در این مجموعه ها می گشودند و همچنین علاقه مندانی که با وجود امکانات حداقلی در این مجموعه ها، پای ثابت تماشای این مسابقات بودند این روزها آن قدر از دراختیارگرفتن مجدد مدیریت این سه مجموعه سوارکاری اظهار شعف می کنند که بسیاری از کمبودهای این اماکن ورزشی بزرگ را بر زبان نمی آورند! مربیان، مالکان اسب ها و چابکسواران نیز به دنبال افزایش جوایز نقدی هر هفته این مسابقات، به کمتر کمبود یا مشکلی در این مجموعه های سوارکاری فکر می کنند. آنها، ای هفته جشن قهرمانی را در خط پایان کورس بهاره کشور در دو مجموعه سوارکاری آق قلا و گنبد برگزار کردند.

تکرار قهرمانی در چهار کورس

هفته ششم رقابت ‌های کورس بهاره اسبدوانی کشور در مجموعه اسبدوانی آق قلا با نام هفته قهرمانی برگزار شد. مسابقات این هفته نیز اگرچه مانند هفته های قبل در هشت دور برگزار شد ۷۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جایزه نقدی برای مالکان و چابکسواران برتر داشت؛ مسابقاتی که به مسافت های هزار متر در ۲ دور، ۱۲۰۰ متر در ۲ دور و ۱۷۰۰ متر در ۴ دور برگزار شد و پس از رقابت چابک سوارانی که با ۷۶ رأس اسب از نژادهای ترکمن و دوخون به میدان آمده بودند به اتمام رسید. با رقابت چابکسواران در دور اول، کمال دالیجه عطا با اسب فولاد سنجر زودتر از خط پایان گذشت و طاهر گوگ نژاد با اسب بایراق و امان محمد قلرعطا با اسب سردار خان صوفیان به ترتیب دوم و سوم شدند. در رقابت دور دوم نیز کمال دالیجه عطا با اسب تماشا مجدداً عنوان نخست را به دست آورد و به دنبال او، جواد آچاک با اسب آسیکس و آق اویلی بشگرد با اسب لیدی ناز به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را کسب کردند.کمال دالیجه عطا در دور سوم نیز گوی رقابت را از تمامی چابکسواران ربود و توانست این بار با اسب خان بابا موفق به کسب مقام اول شود. متین جرجانی با اسب بای کال و نورمحمد بهادر با اسب اورهان قرق نیز به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را از آن خود کردند. سوارکار برترسه کورس ابتدایی با درخشش در کورس چهارم، چهارمین قهرمانی خود در هفته پایانی را جشن گرفت تا نامش به عنوان چابکسوار برتر هفته قهرمانی ثبت شود. او در دور چهارم با اسب ماه گون زودتر از خط پایان عبور کرد تا در تعقیب او، یاسر جرجانی با اسب سلطان (۲) و ستار مهرانی با اسب فرسام (۲) به عناوین دوم و سوم قناعت کنند.

وقتی ورق برگشت!

اما از دور پنجم ورق به سود چابکسواران دیگر برای کسب عنوان اولی، برگشت. چابکسواران این دور، با اسب ‌های دوخون سه و چهار ساله در مسافت هزار و ۷۰۰۰ متر با یکدیگر رقابت کردند که این بار نورمحمد بهادر با اسب الیشیبا نخستین نفری بود که توانست از خط پایان عبور کند. نادر صالح پور با اسب پلایت هورس به عنوان دومی رسید و کمال دالیجه عطا با اسب مهگل این بار با عنوان سومی باری دیگر نامش را در لیست برترین های این هفته بر جای گذاشت. ستار مهرانی با اسب برند، نورمحمد بهادر با اسب شه راد و جواد آچاک با اسب دازبها برترین های دور ششم بودند. عناوین اولف دوم و سوم رقابت های دور هفتم به ترتیب به آق اویلی بشگرد با اسب رپتور، پیمان قلرعطا با اسب آرشا و نورمحمد بهادر با اسب یانیک رسید. نورمحمد بهادر دومین چابکسوار برتر این هفته بود که بعد از کمال دالیجه عطا توانست نامش را در لیست برترین ها قرار دهد. این چابکسوار در دور هشتم و پایانی با اسب کمپانی به مقام نخست دست یافت تا بعد از او، محمد خوجملی با اسب دلدل طلا و آق اویلی بشگرد با اسب تیزپا یزدانی به مقام‌های دوم و سوم برسند.

با پایان هفته پایانی کورس اسبدوانی بهاره کشور در آق قلا و برگزاری جشن قهرمانی و بر اساس اعلام برگزارکنندگان این مسابقات، کورس تابستانه، بعد از ماه مبارک رمضان در مجموعه اسبدوانی بندرترکمن برگزار خواهد شد.

در انتظار کورس تابستانه

گنبدی ها نیز این هفته جشن قهرمانی کورس بهاره کشور را در مجموعه سوارکاری شهرشان برپا کردند؛ با اهدای ۹۶۶ میلیون ریال جایزه نقدی به صاحبان اسب های برتر، شناخت برترین چابکسواران و معرفی برترین سوارکار هفته، به همراه شعف علاقه مندانی که با لذت این قهرمانی به انتظار کورس تابستانه نشسته اند. در ششمین هفته مسابقات گنبد،دور پایانی و موسوم به هفته قهرمانی حضور انبوه مشتاقان به این ورزش اصیل و مفرح مثل همیشه چشمگیر بود. مسابقات هفته قهرمانی در مجموعه سوارکاری گنبد در هشت دور به مسافت های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ متر و بارقابت ۸۹ رأس اسب برگزار شد.در پایان این هفته از مسابقات نام نادر صالح پور به عنوان برترین چابکسوار هفته به ثبت رسید؛ سوارکاری که توانست با تصاحب دو مقام نخست و یک مقام دومی این عنوان را برای خود حفظ کند. در پایان این هفته این چابکسواران با اسب های خود عناوین برتر را برای صاحبان خود به ارمغان آوردند؛ دور اول: کمال دالیجه عطا با اسب هما، نورمحمد بهادر با اسب عجب شیر و محمد خوجملی با اسب روزالین قیداری/ دور دوم: پیمان قلرعطا با اسب ماکان، آق اویلی بشگرد با اسب جیران و آرمین آق آتابای با اسب شلیک/ دور سوم: نادر صالح پور با اسب اوفلیا، امین محمدی با اسب دلاور و ستار مهرانی با اسب رسپکتیبل/ دور چهارم: محمد خوجملی با اسب گلد هورس، نورمحمد بهادر با اسب سکرت لاو و جواد آچاک با اسب گل آی جان/ دور پنجم: کمال دالیجه عطا با اسب ایلهان، ستار مهرانی با اسب ستیلا و عیدمحمد غراوی با اسب دازقوش/ دور ششم: ابوطالب چاریزاده با اسب ضد (۱)، نادر صالح پور با اسب رایکا و مهران عطا با اسب پیت بول/ دور هفتم: محمد خوجملی با اسب آذامر، پیمان قلرعطا با اسب عالم ناب و ستار مهرانی با اسب کومانچی/ دور هشتم: نادر صالح پور با اسب کینگ آسیا، نورمحمد بهادر با اسب چه گوارا

 

منبع : نشریه گلشن مهر

چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up