خیلی از آقایونی که خود را به شدت درگیر فیتنِس و بدنسازی کرده اند، به دنبال راه و روش های مختلف برای پیشرفت بیشتر در این عرصه هستند. این افراد در اکثر موارد به سراغ استیروئیدها می روند که گفته می شود سریع ترین راه برای افزایش حجم عضلانی بدن است.

قبل از سال ۱۹۳۵، شواهدی وجود نداشت که ثابت کند استیروئیدها می توانند به عنوان یک فراورده آنابولیک و تقویت کننده عضلانی مورد استفاده قرار گیرد. همان سال، دو دانشمند کشف کردند که تزریق استیروئید در سگ ها باعث تقویت و رشد قابل توجه ماهیچه ها می شود. در اواخر دهه ی چهل، وزنه برداران برای مشاهده میزان پیشرفت خود در باشگاه، شروع به استفاده از این داروها کردند.

طی سالها، استروئیدهای آنابولیک مصارف پزشکی بسیاری داشته اند. و مصرف این مواد امروزه در ایالات متحده تحت کنترل است. به این معنا که برای مصرف ورزشکارن به منظور تقویت گر عضلانی، غیرقانونی است، اما برای درمان و معالجات برخی بیماریها مثل کاهش وزن ناشی از بیماری ایدز و در درمان های جایگزین هورمون در مردانی که سطح تستوسترون در آنها پایین است، بلامانع است.

طریقه عملکرد

استیروئیدهای آنابولیک، ترمیم بافت ها را سریعتر کرده و سنتز پروتئین را نیز افزایش می دهد. این ماده، هورمون مردانه تستوسترون را برای بدن فراهم آورده که در رشد جسمانی مردها اهمیت بسیار زیادی دارد و موجب تقویت و افزایش حجم عضلانی بدن می شود. از آنجا که این ماده ای آنابولیک است، با هر نوع واکنش کاتابولیک که منجر به کاهش حجم عضلانی و افزایش حجم چربی بدن می شود، مقابله می کند.

در بسیاری از مصرف کنندگان، این ماده احساساتی مثل شادی و همچنین تکاپو و پشتکار را افزایش می دهد و افراد تحمل بیشتری در مقابل استرس پیدا می کنند. این تاثیرات باعث می شود بتوانند بیشتر و طولانی تر تمرین کنند.

طریقه مصرف

استیروئیدها معمولاً به صورت چرخشی مورد استفاده قرار می گیرند: مدت هر چرخه برحسب تجربه فرد و نوع استیروئید مصرفی تعیین می شود. برخی ممکن است به کوتاهی چهار هفته و برخی حتی تا بیست هفته نیز به طول انجامند. پس از اتمام یک چرخه، فرد باید مدت زمانی قبل از شروع دوباره، مصرف خود را قطع کند.

برخی از این افراد هم به استفاده از چند نوع از استیروئیدها مبادرت می ورزند. گفته می شود که برخی استیروئیدها مکمل یکدیگر هستند و ترکیب آنها به این شکل باعث افزایش تاثیر آنها می شود.

استیروئید معمولاً با سوزن به درون ماهیچه ها تزریق می شود، اما به شکل قرص و کرم نیز موجود است.

عوارض جانبی

متداول ترین عوارض جانبی استیروئیدها شامل موارد زیر است:

جوش
ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه ها در مردان)
بالا رفتن فشارخون، که ممکن است منجر به حملات قلبی و سکته شود
آسیب دیدگی کبد
افزایش LDL (کلسترول مضر) و کاهش HDL (کلسترول مفید) که ممکن است منجر به بیماری های قلبی-عروقی شود
کچلی در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند
بزرگ شدن پروستات
کوچک شدن بیضه
متوقف شدن رشد در نوجوانانی که رشد جسمانیشان کامل نشده است

قبل از مصرف خوب فکر کنید!

اگر می خواهید از استیروئیدها استفاده کنید، باید قبل از مصرف فواید و مضرات آن را خوب بررسی کنید. این عوارض جانبی نه تنها می توانند برای شما خطرناک باشند، بلکه همه ی آنها که از این مواد استفاده می کنند به آنچه می خواهند دست نمییابند. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید، مصرف آن ارزش ریسک کردن دارد یا نه!

 

منبع : وبلاگ فرشید صدوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید