خلیلی
پس از انتشار فایل صوتی منتسب به رئیس سوارکاری و توهین به برخی قومیت‌ها مردم گنبدکاووس و استان گلستان واکنش بسیار تندی به آن نشان دادند.

«توهین رئیس فدراسیون سوارکاری به قومیت ترکمن» عنوان سوژه مردمی است که طی چند روز اخیر در سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس استان گلستان قرار گرفته و تعدادی از مردم استان و این منطقه خواستار پیگیری موضوع از طریق این رسانه شده‌اند.

چند روزی است که در گنبدکاووس مهد ورزش اسب‌دوانی و سوارکاری کشور فضای ملتهبی حکم شده و قلب همه دوستداران ورزش و مردمان شریف این خطه و استان گلستان از بروز برخی اتفاقات به شدت ناراحت و دردناک است.

ماجرا از انتشار فایل صوتی منتسب به مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری در فضای مجازی آغاز شد، فایلی که در آن بیش از هر چیز اهانت به فرهنگ، عزت و سلامت مردمان غیور ترکمن دیده می­شد که باعث خشم و عصبانیت بسیار شدید مردم شهرستان­‌های مختلف استان گلستان به ویژه گنبدکاووس و اعم از ترکمن و فارس، سیستانی، ترک، کرد، لر، خراسانی و … شد.

نخستین واکنش رسمی به این فایل صوتی که در فضای مجازی دست به دست شد بیانی‌ه­ای بود که از سوی جمعی از مالکان، مربیان و سوارکاران گنبدی منتشر شد، بیانه‌ای که با آیه‌­ای از قرآن کریم آغاز و با لحن نسبتا تندی به این اظهارات توهین‌­آمیز واکنش نشان داده بود:

بگو: «بارالها! مالک حکومت‌­ها تویی؛ به هرکس بخواهی، حکومت می‌بخشی؛ و از هر کس بخواهی، حکومت را می‌گیری؛ هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی؛ و هر که را بخواهی خوار می‌کنی. تمام خوبی­‌ها به دست توست؛ تو بر هر چیزی قادری» سوره آل عمران

* الگوی شما پرنسس‌ها و شاهزادگان خارجی هستند

اخیرا رئیس فدراسیون سوارکاری ، تحلیلی از اسب‌­دوانی ایران ارائه فرمودند که سبب خیر و ‌برکت برای مردم استان گلستان شده است. برکتی از جنس اتحاد، ۴۰ سال است انقلابی در کشور صورت پذیرفته که یکی از اهداف آن توجه به مستضعفان است، البته که تمام مثال­‌های شما تعریف و پیروی از سیاست درباری و دوره پهلوی است. جای تعجب است از یک مدیر جمهوری اسلامی که سیاست­‌های دوره پهلوی را در دستور کار قرار داده و الگویش پرنسس‌­ها و شاهزادگان کشور­های خارجی است!!

دکتر شاید یادتان رفته در انقلاب اسلامی مدیر شده‌­اید. شما عشق به اسب را در دل اجداد ترکمن صحرا کاشته‌­اید؟ که می‌فرمایید دست پرورده شما هستیم؟ بجز بهره‌­برداری از این عشق و علاقه مردم ، چه گلی به سر این مردم زده‌­اید؟

۲۰ سال هم کورس را اجرا کردید و هم بر کار خودتان نظارت کردید.(که عملی خلاف است) دستاوردتان چه بود، نقطه‌­ای که امروز ایستاده­‌ایم، نارضایتی‌­ها و تمام اتفاقات خوب و بد، حاصل تدابیر شما و رفقایتان است. چرا از روزی که خود گلستانی‌­ها کورس برگزار کردند، شما دغدغه اصلاح امور را پیدا کردید؟ چند سالی است پس از مصاحبه شما منتظریم که چند روز شما تمام شود و استان جایگزین گلستان برای مسابقات کورس ملی را اعلام کنید، چه شد پس؟ یک کشور را معطل گذاشته‌­اید.

* پای خود را از گنبدکاووس و گلستان بیرون بکشید/ قاطعانه به بی‌احترامی‌ها پاسخ می‌دهیم

اینکه فهمیدید گلستان انحصار اسب­‌دوانی ایران را دارد نشان از فهم و درک بالای شماست، فرمودید تمام دولت و فدراسیون را به کار می­‌گیرید تا انحصار گلستان را از بین ببرید،، افرادی را ترغیب کردید تا از مربیان خارجی به جای ترکمن­‌های پیژامه‌­پوش استفاده کنند.

تقاضا دارم با تمام توان خودتان و دوستانتان و تمام ظرفیت­‌هایی که می‌­شناسید سعی کنید تا انحصار اسب­‌دوانی گلستان را بشکنید زیرا با اینکار اهالی اسب­‌دوانی گلستان را متحدتر از همیشه می­‌کنید و عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. لطفا کورس ملی را با این دیدگاه، برای خودتان نگه دارید و ما مردم پیژامه­‌پوش که تا به حال ۵ میلیون پول از نزدیک ندیده‌­ایم که اگر ببینیم معتاد می­‌شویم را به حال خود رها کنید. ما هم همان مسابقه محلی را برگزار می­‌کنیم ، شما هم مسابقه ملی را برای خودتان با شاهزاده­‌ها و آقازاده‌­ها و از ما بهتران برگزار کنید. البته خدا را شکر که نتوانسته بودید تمام حرف­‌های دلتان را بزنید.حرف دیگری هم باقی مانده بود؟

به ­زودی با حمایت مسؤولان محلی شاهد گردهمایی عظیم اهالی اسب­‌دوانی استان گلستان خواهید بود و پاسخ بی­‌احترامی و سیاست­‌های غلط فدراسیون را خواهید دید. از تمام مقامات شهری و استانی و کشوری تقاضا داریم پاسخ بی‌احترامی و سیاست‌­های غرب‌زده دکتر خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری را به ­صورت قاطع بدهند و مردم گلستان را از نتیجه آن مطلع کنند.

بعد از این بیانه بود که رئیس فدراسیون سوارکاری به ­جای عذرخواهی رسمی و دلجویی از ترکمن­‌های عزیز با انتشار نامه­‌ای دو صفحه‌­ای ضمن رد این سخنان، فایل صوتی را فایلی منقطع و بریده شده از مجموع سخنان خود دانست و منتشر­کنندگان آن را نیز تلویحا به مجازات قانونی تهدید کرد.

این نامه و عدم پاسخگویی شفاف و مدیریت بحران در این حادثه موجب بالا گرفتن بحث­‌ها و واکنش‌­های تند و بعضا احساسی و خارج از کنترل می­‌شد. از این­ رو با تنی چند از فعالان عرصه سوارکاری در استان گلستان گفت ­و­گو کردیم تا مواضع و نظرات آن­ها را در این ماجرا جویا شویم.

* ۱۲۰ شهید اهل تسنن نماد وفاداری آنها به انقلاب است/ خلیلی باگل‌آلود کردن آب نمی‌تواند ماهی خود را صید کند

مالک گنبدی اسب در گفت‌­و­گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه الان در شهرستان گنبدکاووس، استان گلستان و سراسر کشور همه قومیت‌­ها از توهین به ترکمن­‌ها دلخور هستند، اظهار کرد: رئیس فدراسیون نمی‌­تواند با اختلاف ­افکنی میان قومیت­‌ها در استان گلستان که سالها است مهد برادری است آب گل‌­آلود خودش را برداشت کند.

حسام محمدی با تاکید بر اینکه مردم غیور ترکمن سال‌هاست که عشق، ارادت و وفاداری خود را به این نظام و انقلاب ثابت کرده‌اند و در همین شهرستان گنبدکاووس با تقدیم بیش از ۱۲۰ شهید نشان داد‌ه‌اند که از جان خود هم در مسیر اعتلای این میهن دریغ نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه امروز یک مقام رسمی در فدراسیون سوارکاری که قطعا نه نماینده نظام و نه نماینده فرهنگ واقعی مردم شریف ایران است با توهین به قومیت‌ها خود را از قطار منطق و عقلانیت خارج کرده است، گفت: بدون شک مردم میان او و مواضع رسمی کشور تفکیک قائل هستند اما خواهان برخورد رسمی و قاطع مسوولان کشور از جمله مجلس محترم، قوه قضائیه و دستگاه‌های نظامی و با ایشان هستند.

* همه قومیت‌ها از اهانت به ترکمن‌ها ناراحت هستند

تولید کننده گنبدی اسب تروبرد نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاوس با اشاره به اینکه بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه تولیدکنندگان اسب با این که ترکمن نیستم این اقدام رئیس فدراسیون را محکوم می‌کنم، گفت: من با تمام قلبم از دوستان شریف ترکمن حمایت خواهم کرد.

حمیدرضا رحیمی با بیان اینکه اگر دوستان ترکمن دست به تحریم مسابقات و یا هر اقدام مقابله‌ای دیگری بزنند ما از آنها حمایت می‌کنیم، افزود: در گنبدکاووس به ویژه در ورزش سال‌هاست که قومیت‌ها رنگ باخته و همه و همه یک پیکره و بدنه هستیم.

* عذرخواهی و استعفا کوچکترین خواسته ما از رئیس فدراسیون است

مالک آق‌قلایی اسب و فعال سوارکاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه این اقدام از سوی همه قومیت‌ها محکوم است و ایشان باید عذرخواهی کنند، افزود: خواسته ما از مسؤولان استانی و وزیر محترم ورزش استعفا و یا عزل فوری رئیس فدراسیون سوارکاری است که در نظام جمهوری اسلامی به مردمان شریف ترکمن توهین کرده و آنها را پیژامه پوش، بی‌پول و سرکش معرفی کرده است.

شیرمحمدلی با بیان اینکه ما نشست‌هایی را با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز برگزار کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما تا به نتیجه رسیدن این موضوع و استعفای آقای خلیلی کوتاه نخواهیم آمد و تلاش‌های مان را برای دفاع از جایگاه سوارکاری و جایگاه همه قومیت‌ها به ویژه ترکمن‌ها انجام خواهیم داد.

وی با ابراز گلایه شدید از بیانات رئیس فدراسیون سوارکاری تاکید کرد: ترکمن‌ها زمانی ناراحت و عصبانی یا به قول آقای خلیلی سرکش می‌شوند که بی‌عدالتی و توهین با مشاهده کنند، زمانی که ببیند حق مسلم مردم، ورزشکاران، مالکان و مربیان پایمال می‌شود.

* امکان لغو و تعطیلی کورس وجود دارد/ توهین به ما نمی‌تواند وحدتمان را برهم بزند

مالک آق‌قلایی اسب و فعال عرصه سوارکاری کشور با تاکید بر اینکه علت این سخنان آقای خلیلی تلاش برای شکستن قطبیت سوارکاری در استان گلستان و به ویژه گنبدکاووس است، ادامه داد: ایشان با توجه به منابع عظیم مالی موجود در عرصه سوارکاری به دنبال ایجاد انحصار مالی برای فدراسیون همچون برخی از سال‌های گذشته هستند.

شیرمحمدلی با بیان اینکه در استان گلستان همه اقوام به بهترین شکل و صمیمیت با یکدیگر زندگی می‌کنند، ادامه داد: این گونه مواضع و سخنان توهین‌آمیز نمی‌تواند اتحاد و وحدت مردم و ورزشکاران ما را بر هم بزند اما باید با قاطعیت و جدیت به آن پاسخ گفته شود.

وی با اشاره به اینکه با مشورتی که با مالکان و مربیان اسب شهرستان‌های آق‌قلا، گنبدکاووس و بندرترکمن داشته‌ایم حتی امکان تحریم و لغو کورس نیز وجود دارد، گفت: در جلساتی که امروز و فردا در استان با مسؤولان استانی و فعالان عرصه سوارکاری برگزار خواهیم کرد تصمیمات جدی برای مقابله با این توهین خواهیم گرفت.

* توهین رئیس فدراسیون برای فرار از پاسخگویی است

مالک و پیشکسوت سوارکاری استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه متاسفانه این توهین‌ها و ادبیات ناصحیح از شخصی در جایگاه رئیس فدراسیون انتظار نمی‌رفت، اظهار کرد: بنده که دارای سواد آنچنانی و آکادمیک نیستم هم می‌دانم که زبان سخن گفتن با مردم به ویژه ورزشکاران باید زبان ادب، احترام و تکریم باشد.

مجید ایری با بیان اینکه حدود ۳۰ سال است به صورت مستقیم در حوزه سوارکاری فعالیت می‌کنم، خاطرنشان کرد: هیچ‌گاه این گونه برخورد را از سوی مدیران ندیدم که مالکان، مربیان و علاقه‌مندان به ورزش سوارکاری را که بعد از انقلاب اسلامی با فتوای مراجع و علمای دین با پیش‌بینی مسابقات موجب ایجاد شور، نشاط و پیشرفت سوارکاری شده‌اند به قماربازی متهم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این‌گونه اقدامات آقای خلیلی برای فرار از پاسخگویی به سوالات ما درباره ابهامات تست دوپینگ و ارسال درآمدهای سوارکاری به فدراسیون است، تصریح کرد: یک سوال از ایشان داریم که چرا حتی سند ارسال یکی از هزاران نمونه تست دوپینگ به مراجع بررسی در داخل و یا خارج از کشور را با رسید بانکی پرداخت آن، منتشر نمی‌کنید؟ و چگونه می‌شود بعد از ۶ ماه عدم انتشار نتایج پس از اعتراض شدید گنبدی‌ها و تعطیلی کورس به یک‌باره ظرف دو روز تمامی نتایج اعلام می‌شود؟

* خلیلی مسبب مشکلات اقتصادی ماست/ با تعطیلی کورس شدیدا مخالفم

مالک و پیشکسوت سوارکاری استان گلستان با ضروری دانستن عذرخواهی رئیس فدراسیون سوارکاری از مردم ایران اسلامی و به ویژه ترکمن‌ها به دلیل توهین‌های صورت گرفته به آنها، گفت: این حرف‌ها و توهین‌هایی که به ما نسبت داده شد از معتاد کردن فرزندان تا تهمت قمار و … واقعا برایمان دردآور بود.

ایری با اشاره به اینکه اگر در میان خانواده ما و فرزندان ما مشکل مالی به وجود آمده و یا بیکاری آنها را در خطر آسیب‌های اجتماعی قرار داده باشد هم باز باید یقه شما را گرفت زیرا مقصر این اوضاع شما هستید، ادامه داد: ما سال‌هاست امرار معاش خود را از طریق همین مسابقات سوارکاری صورت می‌دهیم اما وقتی شما جوایز را بعد از ۶ الی هشت ماه پرداخت نمی‌کنید به نظر شما مسبب مشکلات اقتصادی کیست؟

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه با تعطیل شدن کورس که آب در آسیاب فدراسیون ریختن است مخالفم، گفت: دلیلی ندارد به خاطر یک فرد و توهین او بخواهیم انبوهی از مالکان، مربیان، ورزشکاران و علاقه‌مندان را از مسابقات کورس محروم کنیم.

اما تندترین واکنش را به این اظهارات «تقی پقه» گوینده و گزارشگر مسابقات اسب‌دوانی گنبدکاووس داشت که به دلیل استفاده از برخی الفاظ و واژه‌ها بخشی از مواضع وی خلاصه و حذف شده و مختصری از بیانات او را در ادامه مشاهده می‌کنید:

* برای فهم تاریخ ترکمن‌ها تاریخ بخوانید

گوینده و گزارشگر مسابقات اسب‌دوانی گنبدکاووس در واکنش به این فایل صوتی و اهانت دنباله‌دار به فعالان عرصه ورزش سوارکاری با بیان اینکه اقای خلیلی شما که می‌گوئید ترکمن‌ها قمارباز هستند و با پول قمار بچه‌هایشان معتاد می‌شوند موقعی که آقای خراسانی را کنار زدید و این پول‌های قمار را مستقیم به حساب ریختید نترسیدید بچه‌هایتان مثل بچه‌های ما معتاد و مفنگی شده یا موقعی که آقای توسلی رئیس هیئت سوارکاری گنبدکاووس به شما پول قمار را منتقل نمی‌کرد مثل ……. عصبانی شده بودید و به این در و آن در می‌زدید؟

شما که گفتید ترکمن‌ها بی‌فرهنگ هستند احتمالا تاریختان ضعیف بوده و در مدرسه تبصره می‌زدید چون اگه تاریختان قوی بود می‌دانستید ترکمن‌ها چندین سلسله بر ایران حکومت کردند آن زمانی که تهران روستاشهری بیش نبود گمیشان در استان ما یکی از شهرهای بزرگ ایران بود. از بین این پیژامه پوش‌ها آدم‌های بزرگی برخاسته‌اند که از آن جمله باید به «قره بی» که ۵ هزار سال پیش تقویم را تدوین کرده بود اشاره کرد.

آقای به اصطلاح دکتر «امید کوکبی» را می‌شناسید یکی از دانشمندان فیزیکدان جهان، «مهندس گلشاهی» نابغه کامپیوتر جهان، «فرهاد قائمی» و «سردار آزمون» را که حتما می‌شناسید چون نام اسبش در تست دوپینگ مثبت درآمد. حتما «ابراهیم سن سبلی» را نمی‌شناسید او که کامل‌ترین بازیکن جهان در والیبال، نابغه ورزش جهان و تنها بازیکن دنیا بود که پیراهن چهار تیم ملی والیبال، والیبال ساحلی، سپک تاکرا ورفوتوالی را بر تن کرد.

* شفاف سازی را از فدراسیون شروع کنید

این‌ها همه از بین همان پیژامه پوش‌هایی که شما گفتید برخاستند، همان‌ها که گفتید ترکمن‌های پول ندیده هستند و خودتان همچون پول ندیده‌ها به سراغ آنها آمدید. هیئت گنبدکاووس را موظف کردید شفاف‌سازی کند ولی بهتر بود اول خودتان در فدراسیون سوارکاری شفاف‌سازی کنید تا مردم بفهمند چه بلایی سر پول‌هایی که به زعم شما قمار است آمده است.

شما مگر برای اسب‌دوانی چه کار کرده‌اید که با این ادبیات سخن می‌گوئید؟ آیا مربی‌ها را بیمه کردی چابکسوارها را بیمه کردید یا گوینده‌ها رو بیمه کردید و یا کسانی که بالغ بر ۲۰ سال در این حوزه مشغول کار هستن کمکشان کردید؟

در کارنامه سیاه شما چیزی جز درگیری با سردار آزمون، درگیری با «نادر موحد»، توهین به گویندگان محترم، توهین به کارکنان پشت دپار، درگیری با جهاد کشاورزی، درگیری با آقای «نوربردی توسلی» و توهین به قوم اصیل ترکمن در کنار ۶ ماه طول کشیدن ارائه نتایج دوپینگ.

او در انتهای بیانیه و جوابیه‌اش نیز او را از عدم حلال کردن ترکمن‌ها در دنیا و آخرت مطلع کرده و با رد اعتبار انتخابات ریاست فدراسیون که با حذف رقبا و مهندسی شده بوده است به رئیس فدراسیون یادآوری می‌کند که وقتی تهدید می‌کنید که انتشار فایل صوتی مجازات دارد آیا از مجازات توهین به یک قومیت مطلع نیستید؟

اما بعد از این ماجرا ریس فدراسیون سوارکاری با ارسال نامه‌ای به استاندار گلستان ضمن تکرار مطالب خود مبنی بر عدم صحت مطالب منتقل شده در فایل صوتی آن را یک شیطنت با تقطیع و تلفیق برخی سخنان در دوسال مختلف دانست والبته از مردم ترکمن عذرخواهی کرد.

اما این اقدام نیز موجب عدم واکنش مسؤولان استانی و منطقه‌ای نشد و فرماندار شهرستان آق‌قلا و نمایندگان حوزه شرق استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و خواستار برخورد جدی با رئیس فدارسیون شدند.

به هر تقدیر به نظر می‌رسد مسؤولان استان گلستان، وزارت ورزش و جوانان، دستگاه‌های نظارتی و قضایی باید با ورود جدی به موضوع در وهله نخست از حقوق مردم و قومیت‌های ولایتمدار ایران اسلامی دفاع کرده و سپس در صورت اثبات و تائید مستندات با برهم زنندگان وحدت در ایران اسلامی به صورت جدی برخورد کنند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید