مصاحبه با محمد آفاق پور قهرمان گنبدی بسکتبال ایران/هدفم بازی کردن در NBA است

محمد آفاق پور
قهرمان گنبدی بسکتبال کشور با اشاره به اینکه ورزش کردن علاوه بر تندرستی موجب تزکیه اخلاقی و روحی نیز می‌شود، گفت: هدفم در آینده لژیونر شدن و بازی در لیگ NBA است.

ورزش در کنار همه مواهب و نعماتی که در حوزه سلامت جسم و روح دارد همواره در ادبیات دینی و اسلامی نیز به عنوان یک معروف مطرح شده که معنایش بازدارندگی از منکرات و توسعه نیکی‌ها در جامعه است که شاید کمتر مورد توجه رسانه‌ها، نخبگان و فعالان اجتماعی و فرهنگی در سطح کشور قرار گرفته است. ورزش اهرم قوی، ارزان و سالمی است که در صورت داشتن یک برنامه منسجم و منظم می‌تواند حرکت یک جامعه به سمت صلاح و دوری از آسیب‌های اجتماعی را سرعت بخشیده و در قوام بخشیدن به تعاملات انسانی نقشی موثر ایفا کند.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شکوفایی جوانان و نوجوانان ایران زمین در رشته‌های مختلف ورزشی با سرعت و شتابی مثال‌زدنی به وقوع پیوست و در عرصه ورزش همگانی و قهرمانی توفیقات نیز به همین ترتیب افزایش چشمگیری داشت که یکی از این توفیقات توسعه ورزش در رده‌های سنی پایه و در حوزه مدارس و المپیادهای دانش‌آموزی بود.

از این رو با محمد آفاق‌پور قهرمان گنبدی بسکتبال کشور که چندین عنوان قهرمانی دانش آموزی، رده‌های سنی نوجوانان و جوانان و حضور در تیم ملی را در کارنامه دارد گفت و گویی صورت داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

فارس: خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟

آفاق‌پور: به نام خدا. بنده محمد آفاق‌پور هستم متولد چهارم دی ماه سال ۱۳۷۹ و دانش آموز پایه دوازدهم رشته علوم تجربی که در گنبدکاووس به دنیا آمده و در این شهر نیز ساکن هستم.

فارس: از چه زمانی ورزش رو به صورت حرفه‌ای شروع کردید؟

آفاق‌پور: ورزش را اگر از زمان خردسالی و کودکی شروع کرده و همیشه آن را دوست داشتم اما اگر بخواهیم زمان آغاز فعالیت رسمی و حرفه‌ای ورزش قهرمانی‌ام را اشاره کنم باید بگویم که از پایه چهارم دبستان یعنی حدود هشت سال پیش ورزش حرفه‌ای را شروع کردم.

فارس: چه شد که به سراغ ورزش بسکتبال آن هم به صورت حرفه‌ای رفتید؟

آفاق‌پور: در همان سال‌های دوره دبستان یک دانش آموز ارمنی در مدرسه ما بود به نام «دیوید» که بسکتبال بازی می‌کرد و بسیار هم در این رشته حرفه‌ای بود، بازی و تمرینات او و دعوتی که برای بازی بسکتبال کرد باعث شد تا من هم به سمت این رشته ورزشی کشیده شوم.

البته اساتید و مربیان عزیزی از جمله محمدرضا بای، حامد علیمحمدی و حمید شاهینی نیز بعد از ورود من به ورزش بسکتبال در تداوم بخشیدن به انگیزه و حضور من نقش بسیار مهمی را ایفا کرده‌اند.

فارس: چه مقام‌ها و رتبه‌های ورزشی تا به امروز در سطوح مختلف کسب کردید؟

آفاق‌پور: در سطح شهرستانی و استانی بالغ بر ۱۵ قهرمانی را تا کنون کسب کرده‌ام که باید مسابقات دانش آموزی و … را نیز به آن اضافه کرد. اما در سطح مسابقات کشوری نیز دوبار تا کنون موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی و مدال نقره شده‌ام.

تا کنون بارها به اردوهای تیم ملی در رده‌های مختلف سنی نوجوانان و جوانان دعوت شده‌ام که نخستین بار بعد از مسابقات قهرمانی کشور در تبریز بود و بعد از آن نیز چندین بار به تیم ملی دعوت شدم.

فارس: نقش ورزش در زندگی شخصی، تحصیل و رفتار انسان‌ها چیست؟

آفاق‌پور: به طور طبیعی نخستین ثمره ورزش کردن سلامتی و تندرستی است که با تقویت قوای جسمی انسان به او کمک می‌کند تا در برابر مشکلات قوی‌تر و با انگیزه‌تر تلاش کند. اما علاوه بر تندرستی هیچ‌کس نمی‌تواند اثرات مثبت و فوق‌العاده ورزش را در رفتار، موضوعات اخلاقی و اجتماعی انکار کند زیرا ورزش روح آدم را بزرگ و عزمش را مستحکم می‌کند.

فارس: خانواده شما با ورزش در کنار تحصیل موافق بودند؟

آفاق‌پور: بله. از همان ابتدا خانواده من که خودشان نیز ورزشی بودند بر این نکته تاکید می‌کردند که در کنار تحصیل باید یک رشته ورزشی را برای تندرستی و همچنین تقویت قوای روحی دنبال کرد و برای همین در ابتدا پس از ابراز تمایل و علاقه‌مندی من، خود خانواده بودند که زمینه حضور من در تمرینات بسکتبال را در شهرستان فراهم کردند.

فارس: نقش خانواده در پیشرفت ورزشی شما چقدر بوده است؟

آفاق‌پور: نمی‌خواهم حرف کلیشه‌ای بزنم ولی باور کنید نقش خانواده در موفقیت ورزشکاران نقشی بی‌نظیر و غیر قابل تکرار است زیرا این خانواده است که ضمن تحمل همه مشکلات و سختی‌ها اعم از ناراحتی‌ها، مصدومیت‌ها، بدخلقی بعد از شکست‌ها و حواشی و فراز و نشیب ورزش همواره برای طی ادامه مسیر و موفقیت از ورزشکار حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

تردیدی نداشته باشید که اگر ورزشکاری حمایت خانواده و نزدیکان خود را از لحاظ روحی به عنوان پشتوانه نداشته باشد نمی‌تواند مدت زیادی در سطح بالای ورزش دوام بیاورد.

فارس: نقش اخلاق و رعایت جوانمردی در رشد ورزشکاران چقدر است؟

آفاق‌پور: طبیعتا موفقیت و اخلاق‌مداری به عنوان دو مولفه اساسی در ورزش همواره با هم رابطه‌ای مستقیم دارند و شما شاهد بوده‌اید که کسانی در ورزش علاوه بر موفقیت جاودان و ماندگار شده‌اند رعایت اخلاق شخصی و حرفه‌ای را در دستور کار خود داشته‌اند.

رعایت اخلاق از سویی دیگر موجب می‌شود تا ورزشکار با دوری از حاشیه‌ها و زوائد به صورت کامل زمان و حواس خود را بر مسائل فنی گذاشته و برای رشد خود گام‌های بزرگی را بردارد نه اینکه خود را درگیر مباحث بی‌فایده کند.

فارس: توصیه شما به هم‌سن و سال‌های خودتان چیست؟

آفاق‌پور: تنها توصیه من به هم سن و سال‌های خودم به ویژه کسانی که هنوز تصمیم جدی برای آینده خود نگرفته و در مرحله برنامه‌ریزی هستند این است که حتما یک ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند تا هم سلامتی و تندرستی را برای خودشان به ارمغان بیاورند و هم در تحصیل، رفتار اجتماعی، اعتماد به نفس و … رشد کنند.

فارس: هدف نهایی شما در ورزش بسکتبال چیست؟

آفاق‌پور: بنده تمام تلاشم را برای موفقیت تیم ملی کشورم خواهم کرد تا بتوانم سهمی در بالا بردن پرچم مقدس کشورمان در صحنه‌های بین‌المللی و جهانی داشته باشم اما هدف نهایی خودم در ورزش لژیونر شدن به لیگ بسکتبال آمریکا یعنی NBA است.

 

منبع : خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , ,
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبدالحی نوبری
اخبار
مربی گنبدی اولین لژیونر سپک تاکرا در ترکیه فعالیتش را شروع کرد

عبدالحی نوبری نامی آشنا در سپک تاکرای ایران جزو اولین ورزشکاران این رشته ورزشی در کشور که با لباس تیم ملی افتخارات متعددی را در کارنامه ورزشی خود دارد این بار در جایگاه مربی گری افتخاری دیگر رقم می زند. به گزارش سایت گنبداسپورت، نوبری که پیش از این با …

اخبار
زهرا دانایی : قانون استخدام مدال‌آوران آسیایی و جهانی اجرا نمی‌شود

رییس انجمن دوومیدانی و والیبال نشسته استان گلستان از آنچه که اجرا نشدن مصوبه قانونی استخدام قهرمانان در ادارات و سازمان‌ها به عنوان یکی از مطالبات جدی ورزشکاران ملی‌پوش و مدال‌آور نامید؛ ابراز گلایه کرد. زهرا دانایی طوس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: …

اخبار
باشگاه‌داران گنبدی از بیکاری دایمی در شرایط کرونایی ترس دارند

مربیان و مدیران باشگاه‌های ورزشی گنبدکاووس که تعطیلی چهار ماهه ناشی از شیوع کرونا باعث کاهش درآمد آنان‌شده از مسوولان می‌خواهند با توجه به وضعیت قرمز بهداشتی در این شهرستان و تداوم تعطیلی مراکز ورزشی، از طریق تسهیلات و یا فراهم‌کردن شرایط بازگشایی محدود، مانع بیکاری دایمی آنان شوند. بسته …