کاپیتان گنبدی تیم ملی بسکتبال: ورزشکار بودن زنان در ایران سخت است

خانم سعیده علی (ملی پوش گنبدی بسکتبال)

کاپیتان گلستانی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان ایران گفت: بر اساس تجربه‌ام می‌گویم که واقعاً گاهی به دلیل اینکه مسئولان فدراسیون‌ ما مرد بوده است اهمیتی به ورزش زنان ندادند. زنانه و مردانه کردن ورزش واقعاً خنده دار است چون زنان و مردان نسبت به خودشان سنجیده می‌شوند و نباید چنین موضوعی وجود داشته باشد.«سعیده عِلّی» درنشست تخصصی حلقه مطالعاتی مسائل اجتماعی زنان انجمن جامعه شناسی ایران، با عنوان «چالش‌های ورزش زنان در ایران» با انتقاد از نوع نگاه به ورزش زنان گفت: چند وقت پیش در رسانه‌ای پیام‌ها را می‌خواندم که می‌گفتند اصلاً چه معنی دارد زنان ورزش می‌کنند؟ در واقع در میان مردان هم لازم است این فرهنگ جا بیفتد و شاید یکی از دلایلی که این حق از زنان گرفته شده این است که مسئولان ورزش مردان هستند. بر اساس تجربه‌ام می‌گویم که واقعاً گاهی به دلیل اینکه مسئولان فدراسیون‌مان مرد بوده است اهمیتی به ورزش زنان ندادند.

ورزشکار بودن زنان در ایران سخت است

او ادامه داد: زن و ورزشکار بودن در این کشور سخت است، چون دائم باید تلاش کنیم و انرژی بگذاریم تا ثابت کنیم که نه تنها ضعیف نیستیم بلکه گاهی قوی‌تر از مردان هستیم.

کاپیتان تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان به وضعیت اسپانسری ورزش بانوان نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه مشکلاتی وجود دارد، شاید در میان زنان بسکتبالیست بیشترین درآمد را داشته باشم، اما بازهم با این درآمد به سختی می‌توان زندگی کرد. اسپانسرها حمایت نمی‌کنند در نتیجه به زنان ورزشکار آسیب می‌رسد. خیلی از هم تیمی‌هایم مجبور شدند در سن کم از ورزش حرفه‌ای خداحافظی کنند چون هیچ حمایتی نشدند.

«علّی» عدم پوشش خبری ورزش زنان را دلیلی برای حمایت کم اسپانسرها دانست و بیان کرد: عدم پوشش خبری جذابیتی برای اسپانسرها نمی‌گذارد که زنان را حمایت کنند. زنان گاهی نسبت به مردان در رنکینگ ورزشی جایگاه بالاتری دارند مثلاً رنکینگ تیمی که فعلاً در آن بازی می‌کنم ۱۱ جهان است در حالی که مردان در رتبه ۷۳ جهان قرار دارند.

او اضافه کرد: عدم پوشش خبری وعدم توجه مسئولان و اسپانسرها است که باعث شده کسی از جایگاه بسکتبال زنان در جهان خبر نداشته باشد. حتی در دور مقدماتی جام جهانی فیلیپین جزء ۱۰ بازیکن امتیازآور قرار گرفتم اما کمتر کسی خبردار شد در حالی که اگر ورزشکار مرد بود اینگونه با این موضوع برخورد نمی‌کردند.

آنقدر می‌جنگیم تا به نتیجه برسیم

«علّی» معتقد است در بسکتبال بانوان ایران اتفاقات خوبی افتاده است؛ «در سال‌های اخیر اتفاق‌های خوبی در بسکتبال بانوان افتاده است و بعد از ۴۰ سال حجاب اسلامی‌مان توسط فدراسیون جهانی بسکتبال تأیید شد که توانستیم در میدان‌های بین المللی حضور پیدا کنیم. این موضوع هم خوشحال کننده و هم ناراحت کننده است، ناراحت به این دلیل که در بهترین سال‌های جوانی خود نتوانستیم تجربه مسابقه‌های بین المللی را داشته باشیم.۴۰سال پشت درهای بسته بودیم. حدود ۱۲ سال تمرین می‌کردیم ولی هیچ بازی رسمی‌ در سطح جهانی نداشتیم. حتی خودم از ۱۲ سالگی در تیم بودم و در کل دوبار مسابقه دادم اما وقتی عشق باشد آنقدر می‌جنگیم و فشار می‌آوریم تا به نتیجه برسیم.»کاپیتان گلستانی بسکتبال سه نفره بانوان کشورمان درخصوص لباس تیم ملی بانوان ایران اظهار کرد: تأیید لباس‌مان موضوع جالبی بود، روزی یک مربی به من و همبازی‌ام گفت که مسابقه‌ای در ترکمنستان برگزار می‌شود و تا الان کسی از ایران در آن شرکت نکرده است اسپانسر پیدا کردم که شما به این تورنمنت رسمی بروید. اما فدراسیون به آن مربی گفت تیم ملی هیچ نوع حمایت مالی نمی‌شود. درنهایت با اسپانسر شخصی‌مان در مسابقه شرکت کردیم اما وقتی برگشتیم فدراسیون بسکتبال به دلیل اینکه به طور شخصی رفته بودیم نزدیک بود ما را محروم کند که جریان حجاب هم آنجا جرقه خورد و به همراه بقیه گروه از آن موقع تلاش کردیم که فشار بیاوریم تا لباس خاص خود را تایید کنیم که در نهایت موفق شدیم. حدود ۶ ماه بعد لباس بسکتبال‌مان تایید شد.

امیدوارم زنان ورزشکار به حق خود برسند

«علّی» در پایان به حمایت خانواده‌اش اشاره کرد و گفت: از خانواده‌ای اهل ورزش هستم هرچند حرفه‌ای نبودند اما با ورزش آشنا بودند و تاحدی حمایتم کردند اما کسانی را می‌شناسم که بازیکن تیم ملی هستند ولی پدرشان اجازه نمی‌دهد به اردو بیاید. این موضوع‌ها مشکلات خاص ورزش زنان است که یک بازیکن ستاره توسط پدرش و به دلایل سنتی از حضور حرفه‌ای در ورزش منع می‌شود. امیدوارم خیلی زود این مشکلات برطرف شود و زنان و ورزشکاران زن بتوانند به حق گرفته شده‌شان برسند.

 

منبع : نشریه گلشن مهر
مورخه : شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷

برچسب‌ها: , , ,
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبدالحی نوبری
اخبار
مربی گنبدی اولین لژیونر سپک تاکرا در ترکیه فعالیتش را شروع کرد

عبدالحی نوبری نامی آشنا در سپک تاکرای ایران جزو اولین ورزشکاران این رشته ورزشی در کشور که با لباس تیم ملی افتخارات متعددی را در کارنامه ورزشی خود دارد این بار در جایگاه مربی گری افتخاری دیگر رقم می زند. به گزارش سایت گنبداسپورت، نوبری که پیش از این با …

اخبار
زهرا دانایی : قانون استخدام مدال‌آوران آسیایی و جهانی اجرا نمی‌شود

رییس انجمن دوومیدانی و والیبال نشسته استان گلستان از آنچه که اجرا نشدن مصوبه قانونی استخدام قهرمانان در ادارات و سازمان‌ها به عنوان یکی از مطالبات جدی ورزشکاران ملی‌پوش و مدال‌آور نامید؛ ابراز گلایه کرد. زهرا دانایی طوس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: …

اخبار
باشگاه‌داران گنبدی از بیکاری دایمی در شرایط کرونایی ترس دارند

مربیان و مدیران باشگاه‌های ورزشی گنبدکاووس که تعطیلی چهار ماهه ناشی از شیوع کرونا باعث کاهش درآمد آنان‌شده از مسوولان می‌خواهند با توجه به وضعیت قرمز بهداشتی در این شهرستان و تداوم تعطیلی مراکز ورزشی، از طریق تسهیلات و یا فراهم‌کردن شرایط بازگشایی محدود، مانع بیکاری دایمی آنان شوند. بسته …