یوتسا ست کوویچ مربی نام آور و شهیر صربستانی با محبوبیت فوق العاده و خاص نزد اهالی والیبال ترکمن صحرا برای عقد قرارداد دوساله ای برای پرورش استعدادهای منطقه به هاوش گنبد پیوسته است. اقدامی شایسته برای سازندگی نسل جوان صحرا است .اما حالا چرا؟

در ۲۸ سال بعد از دهه کذایی( دهه شصت) که تیم گنبد با سرویسهای ژاپنی قهرمان می شد نقل قولی است از یکی از بازیکنان ومربیان جوان وبنابه گفته های اوالان هم اگر در قالب تیمهای بصورت منتخب واستانی شرکت کنند گنبد قهرمان خواهد شد ولی چرا نمی شود.؟!!

مردی در والیبال گنبد حضور داشت که نمونه بارز یک مربی سازنده وبازیکن ساز وپرورش دهنده استعدادها بود.نوری آزمون رحمان رئوفی را ساخت که هنوز هم موتورهاش مثل روز اول خوب کار می کند. چون هم درست تمرین می کند درست مثل روز بازی عروسی فرهاد یلمه در زمین چوکوک گدم آباد واصول والیبال کاملا را اموخته است وهم سالم زندگی می کند وبقول خودش والیبال با نفس وزندگی او عجین شده است.

قبل از رحمان و عبدالاحد ارمشی دانشمند عطا عظیم جزیده و رضا فرجی بودند همان رضا فرجی که با مدرسه راهنمایی کاشانی می آمد با عبدالاحد ارمشی بچه پاک خالد نبی و مشهد غفوری و از آن سو مدرسه راهنمایی ملانفس با آنه نائمی طاهیر بهزاد جدالی سخت داشتند. از میان آن همه نوری آزمون ، رضا فرجی را به سطح اول والیبال ایران رساند.

گنبد پایتخت والیبال ایران شده بود چون نوری آزمون بزرگ مردی عاشق و با دانش مربی گری و با یک دنیا شور قهرمانی استعداد تمام آقایان را به دنیای قهرمانی رساند. همان نوری آزمون را تا جا داشت کوبیدند همانایی که در مقابل توان و دانش مربی گری او جبهه می گرفتند توانایی ملی پوش کردن پسران خود را نیز نداشتند.

نوری آزمون فقید را از سالن نقی پناهی با چه نامردیها راندیم اما نام نوری آزمون بر تارک والیبال ترکمن صحرا تا ابد نقش بسته و خواهد درخشید همانند صحبتهای محمود علی نژاد داور بین المللی و پیشکسوت داوری والیبال در شب دور همی والیبال در گرگان که با صدا رسایی اعلام می کرد زمانی که نوری آزمون سکان دار تیم مازندران بود چه قدرتی و ابهتی داشت یادش گرامی باد که تاریخ نام او را به عنوان یک مربی سازنده و قهرمان هرگز فراموش نخواهد کرد.

او جزوه اولین هاست ومکتب والیبال او درس ودانشگاهی است که هرکس از آن پیروی کند موفقیت آن حتمی است.چون راهی که باعشق ودانش وتلاش باشد چیزی جز موفقیت نخواهد بود. قطعا خواهند گفت ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه است. اما آمدن ست کوویچ به خود خود استعداداهای درخشان منطقه را شکوفا نخواهد کرد. هنوز از آغاز به کار حدود ده روز دیگر باقی است.

اگر جوانان وخانوادههای صحرا با پول می تونستند استعداد ورزشی بدست بیارند. نیازی به ست کوویچ و هیچ مربی دیگری نداشتند. در کلاسها جدید ست کوویچ قطعا مایه داران پسرها جوان خود را به تمرین خواهند فرستاد و جایی برای جوان فقیر ولی با استعداد صحرا باقی نخواهند ماند.

اگر هزینه استخدام ست کوویچ را باشگاه هاوش و یا هیئت والیبال گنبد متحمل میشد و درهای سالن والیبال بر روی همه باز می ماند امیدوار می شدیم که تصمیم درست و حیاتی با آینده نگری خاصی در والیبال گنبد در جریان است ولی از همین شروع حرکت بحث مالی و هزینه دویست هزار تومانی در پیشانی و در تبلیغات گسترده در میادین سوارکاری صورت گرفته هدف رشد استعدادها و کمک معنوی امر ورزش نیست.

این استعداد یابی نیست بلکه یک بیزنس و تجارت است. هنوز ست کوویچ پایش را به سالن المپیک باز نکرده شگردهای جدید آقایون رونمایی شده است طبق دستور معاونت تربیت بدنی ابلاغیه ای جدیدی برای مستخدم سالن المپیک صادر شده است که کرایه هر ساعت سالن المپیک به دو برابر افزایش یافته است یعنی این که آقایان مربیان بومی والیبال منطقه جل و پلاس تون جمع کنید و در واقع با این دستور درب تمرین و ساعت قانونی مربیان بومی را تخته کنند.چرا؟

چون خیلی ها توان پرداخت شهریه ۲۰۰ هزار تومانی را ندارند و با این تفکر که با منحل کردن این کانونها جوانها را مجبور به حضور در کلاسهای ست کوویچ نمایند و این خُسران غیر قابل جبران خواهد بود. در ثانی مگر با آمدن ست کوویچ همه کاستی ها و مشکلات از والیبال گنبد رخت بر خواهد بست.

اگر کوچکترین قصوری در پرداخت ست کوویچ اتجام دهید کاسه و کوزه همه تون را خواهد شکست. چون او به اصول قراداد فی مابین به جد خوش بین است. این فکر از کجا نشات می گیرد. آمدن ست کوویچ یک بازار گرمی است تا افتضاحات سالهای گذشته آقایان شسته و پاک شود. از پشت پرده حضورر ست کوویچ کسی خبر ندارد. ست کوویچ هم خواهد آمد و روزی خواهد رفت اما والیبال گنبد امانتی نزد شماست، میتوانید درخت بکارید یا ریشه های آن را خشک کنید.

 

نگارنده : عبدالجلیل امانی نژاد

فروردین ماه ۱۳۹۷

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
    خوبی سپاسگزارم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید