لیگ برتر والیبال در سال ۸۵ هفته گذشته به پایان رسید، در حالی که تمام تیم‌ها به‌غیر از آیدانه چالدران و هیأت والیبال اصفهان ۱۵ مسابقه را پشت سر گذاشتند. یکی از تفاوت‌های لیگ امسال و سال‌های قبل، برگزاری ادامه لیگ در سال جدید است.

فدراسیون گذشته اصرار زیادی داشت که لیگ مهرماه آغاز شود و حداکثر تا اسفند به پایان برسد. اما حضور تیم‌ملی در مسابقات آسیایی و جهانی و تشکیل اردوهای آن باعث شد لیگ برتر بلافاصله بعد از بازی‌های آسیایی استارت بخورد.

ششم دی ماه ۸۵ روز افتتاحیه لیگ بود.

هفته اول
همه می‌دانستند که در هفته اول قدرت و ضعف هیچ کدام از تیم‌ها مشخص ‌شود و نمی‌توان با توجه به نتایج این هفته پیش‌بینی درستی از آینده تیم‌ها داشت. مثلاً آیدانه چالدران در اولین بازی خانگی خود مغلوب برق شد، حتی بدبین‌ترین تماشاچی شهر چالدران هم نمی‌توانست تصور کند که تیمش بعد از ۱۴ بازی در لیگ فقط ۱۴ شکست به نام خود ثبت کند. وقتی گل‌گهر در ماهشهر، پتروشیمی را مغلوب کرد کسی حدس هم نمی‌زد که شاگردان خلیل آزمون با وجود پیکان و سایپا تا هفته قبل تنها تیم بدون شکست لیگ باشند.
هفته دوم
در هفته دوم پیکان، گل‌گهر و آذرپیام ارومیه حریفانشان را سه بر صفر شکست دادند و نشان دادند که فعلاً از بقیه تیم‌ها بهتر هستند. سایپا یک پیروزی سه بر یک دیگر به‌دست آورد و پتروشیمی که به ارومیه رفته بود در ست پنجم مغلوب پگاه ارومیه شد.
هفته سوم
در هفته سوم پتروشیمی باز هم مقاومت خوبی مقابل سایپا در ماهشهر از خود نشان داد و در حالی که ست‌های سوم و چهارم را برده بود در ست پنجم(۱۸-۲۰) شکست خورد. شگفتی این هفته را برق در تهران با شکست سه بر صفر پگاه رقم زد. پیکان و گل‌گهر هم کم‌کم رقابتشان گرم‌تر می‌شد.
هفته چهارم
در هفته چهارم دربی ارومیه برگزار شد که در ست پنجم به سود آذرپیام به پایان رسید. پیکان، گل‌گهر و سایپا صدر جدول را در اختیار گرفتند و آیدانه همچنان تلفات می‌داد.
هفته پنجم
در هفته پنجم، تیم برق دومین شکست متوالی را در تهران از استقلال گنبد خورد. اتکا در این هفته اولین تیمی بود که توانست با گل‌گهر در ست پنجم روبه‌رو شود که البته مغلوب شد. پگاه، پیکان و پتروشیمی حریفانشان را در سه ست متوالی مغلوب کردند و آذرپیام از سایپا در ارومیه شکست خورد.
هفته ششم
در هفته ششم پتروشیمی نشان داد که در مقابل تیم‌های بزرگ، در خانه، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آنها از پیکان سه بر دو شکست خوردند. شگفتی این هفته پیروزی اتکا بر پگاه، در ارومیه بود.
هفته هفتم
در هفته هفتم بازی‌ها در دو روز انجام شد. اتکا در ادامه شگفتی‌سازی‌هایش استقلال گنبد را شکست داد. گل‌گهر سه بر صفر پگاه را در هم کوبید و آذرپیام در ارومیه از پتروشیمی ماهشهر شکست خورد. بانک کشاورزی و آیدانه به عنوان تنها تیم‌های بدون پیروزی به ته جدول چسبیده بودند.
هفته هشتم
در هفته هشتم پگاه خوشحال‌ترین تیم لیگ بود. شاگردان آن موقع ابراهیم وطن‌پرست توانستند اولین شکست سایپا را رقم بزنند. بانک کشاورزی هم اولین پیروزی خود را به‌دست آورد و استقلال گنبد در سالن المپیک این شهر مغلوب خلیل آزمون و شاگردانش در تیم گل‌گهر شد.
هفته نهم
در هفته نهم، یک روز زودتر از بقیه دیدارها، جدال حساس صدرنشین‌های لیگ بین پیکان و گل‌گهر در سیرجان انجام شد. به‌هیچ‌وجه نمی‌شد برنده این دیدار را حدس زد. در پایان ست دوم نتیجه (یک – یک) بود، در ست سوم گل‌گهر(۲۵-۱۳) برنده شد و ست چهارم را هم به سادگی ست سوم به نام خودش ثبت کرد. پیکان اولین شکست لیگ را تجربه کرد و بازیکنانش ۳ میلیون تومان جریمه شدند.
دومین شکست متوالی سایپا در این هفته مقابل اتکا رقم خورد و بانک کشاورزی دومین پیروزی خود را برابر آذرپیام به‌دست آورد.
هفته دهم
در هفته دهم بدشانسی‌های سایپا تکمیل شد و گل‌گهر در تهران این تیم را مغلوب کرد. مقامات سایپا به فکر یک تصمیم جدی برای بازیکنان این تیم بودند تا آنها را از این شوک خارج کنند: ۳ درصد مبلغ قرارداد، جریمه برای هر بازیکن! و پیکان در ارومیه از سد پگاه گذشت. اوضاع پگاه هم کم‌کم بحرانی می‌شد.
هفته یازدهم
شکست سه بر یک پگاه برابر استقلال گنبد در هفته یازدهم در ارومیه کار ابراهیم وطن‌پرست سرمربی این تیم را یکسره کرد و او از این سمت استعفا کرد. جریمه ۳ درصدی هم اثر خودش را روی بازیکنان سایپا گذاشت و آنها در سه ست متوالی پیکان را شکست دادند. حالا، گل‌گهر با دو امتیاز اختلاف صدرنشین بود.
دیدار دو تیم اتکا و برق نیز در این هفته به ست پنجم کشید. برق ست دوم بازی را (۴۲-۴۴) به سود خود تمام کرد و در پایان برنده بازی شد. نیم‌فصل اول با قهرمانی گل‌گهر به پایان رسید.
هفته ۱۲
در هفته دوازدهم انتقال بهنام محمودی به پگاه با توجه به حضور سیدمهدی بازارگرد در این تیم، کمی اوضاع پگاه را به‌هم ریخت. اما رسولی بنایی سرمربی پگاه نتیجه مورد نظرش را گرفت و بازارگرد از همیشه بهتر بازی کرد. در اولین هفته، سایپا گرفتار یک تیم شهرستانی قوی به‌نام استقلال گنبد شد و سه بر صفر شکست خورد. پرویز کاظمی پس از اخراج اکبر نائینی از برق هدایت این تیم را به عهده گرفت و با پیروزی بر آیدانه شروع کرد.
هفته ۱۳
هفته سیزدهم گل‌گهر، قهرمان نیم‌فصل، اولین شکست خود را آن هم در خانه پذیرفت.
هفته ۱۴
در هفته چهاردهم گل‌گهر باز هم در خانه مغلوب شد این دفعه آذرپیام حریف آنها بود.
برق نیز روند روبه‌رشد خود را با شکست پگاه ادامه داد و دیدار دو تیم سایپا و پتروشیمی مثل دور رفت (۲-۳) به سود خودروسازان تهران تمام شد.
لیگ امسال هم غیرقابل پیش‌بینی است.

 

نویسنده : رضا یعقوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید