آقای هاشمی و حاج نورقلی نیازی

وقتی پروسه والیبال گنبد را ورق می زنیم به نام نیک دلسوزانی بر میخوریم که  زندگی و جوانی خود را برای والیبال گنبد هزینه کردند. آنها می توانستند در آن ایام دنبال حرفه دیگری بروند ولی ماندند و یار خود را تنها نگذاشتند.

شاید خیلی از هواداران دهه پر فروغ ۶۰ را در رویاهای خود در سر می پرورانند. ولی مردی از جنس توپ و تور که به معلم اخلاق نیز معروف است والیبال ترکمن صحرا را تکانی اساسی داد. صحبت از هاشمی عزیز که بعد از بازنشستگی از دنیای والیبال رو آورد به مربیگری با متد های جدید و نسخه شفابخش برای والیبال صحرا ایم.

مرد ۷۸ ساله هنوز به مانند جوانی خود انرژی فراواتی دارد و این را میشود از بین صحبت هایش جستجو کرد. مربی که در سال ۱۳۴۳ با جمع کردن افراد قد بلند و جوان همانند زنده یاد نوری آزمون ،حاج نور قلی نیازی، دولی بحری، مجید گنبدی، قطوری، عاشور نافعی، و خیلی های دیگر که همگی از بچه های گنبد بودند قهرمان استان مازندران بعد از سالها دست و پنجه نرم کردن با دیگر رقیبان شدند.

از رقیبان قدر آن زمان میتوان به شهسوار، آمل، قائمشهر، اشاره کرد. سالهایی که بازیکنان از جیب خود هزینه کرده تا تیم گنبد فراموش نشود. آقای هاشمی که هم اکنون صاحب فروشگاه پوشاک ورزشی در گنبد خیابان سرابی می باشد می گوید: رقیب جدی ما آمل بود در واقع ۱۰ سال طول کشید تا جوانانی که به تیم گنبد تزریق کرده بودیم شکوفا شده و در برابر رقیبان قدر ما قد علم کنند.

بعد از آن مربی مازندران شد و این تیم را در رشت در مسابقات قهرمانی کشور به مقام سومی رساند. در لا بلای صحبت هایمان حاجی نیازی که در واقع به پدر والیبال گنبد مشهور است به جمع ما اضافه شد. حاجی نیازی خاطره ای از مسابقه والیبال بین آمل و گنبد که در واقع حکم فینال نیز داشت بازگو کرد.

در سال ۵۶ که حاجی نیازی رئیس هیئت والیبال بود سر میزبانی بین ما و آملی ها کشمکشی باور نکردنی هویدا شد سر انجام با قرعه کشی میزبانی به گنبدیها افتاد اما با ترفند خاص تیم آمل در گیم پنجم که تماشاگرها وجب به وجب سالن را پر کرده بودند پیروز شدند.

آقای هاشمی در مورد والیبال کنونی گنبد که تصمیم گیرندگان آن غالبا غیر ورزشی هستند ادامه میدهد که برای پیشرفت والیبال گنبد باید کسانی تصمیم بگیرند که الفبای والیبال را بدانند. در گنبد مربیان زحمتکشی با اجاره کردن سالن ها به کار ادامه میدهند اما همین مربیان باید برای ارتقاء فهم والیبالی خود به علم روز مجهز شوند.

ترکمن صحرا پتانسیل های فراوانی در والیبال دارد که با بهره گیری از علم ورزش می توان از کوچ بازیکنان جلوگیری کرد. آقای هاشمی دل پری نیز از افرادی دارد که منتقد را در کنار خود ندارند و درب اطاقهای ورزش را تنها به ثنا گویان باز کرده اند.

اولین مربی نوری آزمون می گوید که والیبال گنبد باید اتحاد و همدلی را در سر لوحه کارهای خود داشته باشد تا مسیر پیشرفت مهیا شود. این مربی نامدار با پیش کشیدن اینکه بین مربی و بازیکن باید یکرنگی باشد و همه همدیگر را چه در میادین ورزشی یا خارج از هیاهوی ورزش در زندگی شخصی نیز قبول داشته باشند میگوید: من با حاجی نیازی که مربی ایشان نیز بوده ام رفاقت ۵۰ ساله داریم و در طی این سالها همراه با غفور گوگجلی که ایشان نیز از اسطوره های والیبال گنبد هستند این ارتباط را حفظ کرده ایم این می تواند الگوی خوبی برای نسل کنونی باشد که دنیای قهرمانی زود گذر است.

آقای هاشمی که هم اکنون در بسیاری از کارهای خیر خواهانه در بین ورزشی ها مشارکت مستقیم دارد در خاتمه از افرادی که برای حذف نام حاج نور قلی نیازی تلاش کردند و به سرانجامی نرسیدند دل چرکین داشت و همواره معتقد است که عزت را خدا میدهد.

لازم به ذکر است که یکی از فرزندان دختر  آقای هاشمی یعنی مینا هاشمی هم اکنون در اسپانیا ، بیمارستان رئال مادرید به عنوان پزشک این بیمارستان  فعالیت می کند.

 

یا حق
شیر محمد شیروانی

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • جمعه باشقره
    ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۰۰:۲۴

    امیدواریم ترکمن صحرا ب جایگاه اصلی خودش در والیبال برسد چندسالی است ک ب کمترین حد ک ماندن درلیگ است ارزومیکنیم ولی امسال با رامین بابایی جوان وشاگردانش فداکارش کاری کردن ک جرقه رتبه اوردن را روشن کردند که ادامه پیداکند و افرادی سودجو این حرکت را متوقف نکنند مطمنیم ک باز ب اوج برمیگردیم نیازی هم نیست دنبال نامها بگردیم و هزینه های بی ثمری بکنیم با نصف اون هزینها م ب بابابی های خودمان بکنیم بهتر نتیجه میگیریم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید